Otarcia i uszkodzenia
pod siodłem

Blog

Partnerzy

Język
Gruda, jak sobie z nią radzić? 0
Gruda, jak sobie z nią radzić?

Gruda-infekcja skóry u konia


Najczęściej przytrafia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy delikatna skóra konia narażona jest na kontakt z mokrym, brudnym i zabłoconym podłożem. Atakuje głównie pęciny, piętki oraz ostrogi. Utrzymywanie higieny zwierzęcia jest podstawowym obowiązkiem troskliwego opiekuna konia. Dbając o czystość konia jak i miejsca, w którym przebywa, pomagamy chronić jego zdrowie.


Jak rozpoznać grudę


Początki infekcji objawiają się swędzeniem i zaczerwienieniem. Stan chorobowy postępuje szybko, na zainfekowanej kończynie pojawiają się strupki, które przypominają wyglądem skorupę. Niestety często mylone są z zaschniętym błotem. Nieleczona gruda może powodować opuchliznę, utrzymujący się stan chorobowy może doprowadzić do kulawizny. Aby zapobiegać grudzie, już od wczesnej jesieni zwracaj większą uwagę na higienę nóg oraz czystość miejsca, w którym przebywa koń. Jeśli koń ma długie szczotki na pęcinach, można je nieco podciąć, aby ułatwić utrzymanie higieny w okresie zwiększonego narażenia na infekcje.


Dlaczego koń ma grudę


Delikatna skóra konia w okresie jesienno-zimowym narażona jest na wpływ czynników zewnętrznych. Może stać się bardziej szorstka, może pękać. Nawet drobne uszkodzenie w kontakcie z zabłoconym i mokrym padokiem, mokrą i brudną ściółką w boksie staje się pożywką dla bakterii, które powodują grudę. Bardzo ważna jest kontrola stanu nóg konia już wczesną jesienią. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać grudzie, niż ją leczyć.


Leczenie grudy


Gdy zauważymy u konia pierwsze niepokojące objawy, należy natychmiast działać. Zainfekowaną skórę należy oczyścić i osuszyć. Niezastąpioną pomocą w leczeniu grudy jest wyrób #naGRUDĘ. Produkt zawiera wysokie stężenie cząstek srebra i miedzi aXonnite®. Technologia aXonnite® pozwala na uzyskanie najczystszego laboratoryjnie koloidu srebra i miedzi o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych.
Skutecznie wspomaga leczenie grudy u koni, zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka i powstawanie strupów. Dodatkowo zmiękcza istniejące strupy, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje. Poręczne opakowanie pozwala w prosty sposób nakładać preparat na zmienione chorobowo miejsce.


Proces gojenia skóry po grudzie


Wygojona skóra pozostaje delikatna i wrażliwa. Należy ją chronić przed kolejnymi uszkodzeniami i pilnować higieny. Niestety wyleczona raz gruda nie daje gwarancji, że stan chorobowy nie powróci. Gruda to częsta przypadłość w każdej stajni, warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec jej powstaniu.



 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl